CAVALIER KING CHARLES ŠPANIEL

Originálny názov plemena : Cavalier King Charles Spaniel

Krajina pôvodu : Veľká Británia

Doba vzniku : 16 – 17. storočie

Pôvodné využitie : Spoločník, lovec slúk a drobnej zveri

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 12 rokov

Hmotnosť : 5,5-9 kg

Výška : 29-33 cm

História

V dávnej histórii boli všetci španieli považovaný za jedno plemeno. V 16. storočí sa tieto psy začali rozdeľovať do niekoľkých skupín. Plemeno Cavalier King Charles španiel sa začalo samostatne vyvíjať v 18. storočí. Tento pes bol veľkým obľúbencom kráľa Karola II., odtiaľ tiež pochádza jeho meno. Traduje sa, že kráľ venoval viac času starostlivosti a hrám s týmto psom ako úradu. Psy kráľa Karola II. boli väčšie a mali dlhší ňufák. Tieto psíky boli nazvané Cavalier king charles španiel. Plemeno s krátkym nosom a guľatou hlavou , získanou pravdepodobne aj prímesou krvi japonského čina, sa volá King charles španiel. Osudy a vývoj oboch týchto plemien boli

Srsť a farba srsti

Srsť na celom tele je dlhá, na dotyk hodvábna, môže byť aj mierne zvlnená. Rozoznávame štyri farebné typy týchto psov. Blen-heim:-Červeno-gaštanové znaky sú dobre rozmiestnené na perlovobielom podklade, znaky na hlave sú symetrické s dostatočne širokou lysinou, medzi ušami je biele miesto pre kosoštvorcový červený znak – korunku alebo tzv. spot. Tento znak sa ale nevyskytuje u všetkých BH. Nosík by mal byť biely, bez pieh, biele nohy, tmavé oči a ňucháč s tmavým pigmentom. Tricolor:-tiež zvaný Princ Charles, je čierna a biela farba, dobre plošne rozložená, s červeným pálením nad očami, spodnej strane uší, nôh a chvosta, pokiaľ tam zasahuje čierna farba. Ideálne je pokiaľ psík nie je sfarbený plášťom na chrbte, ale čiernu prerušuje aspoň biely pás alebo znak. Trikolor musí mať bielu lysinku. U trikolorov a blenheimov sa často vyskytujú pehy a melírovanie, čo v chove nie je žiadúce. Ruby:-červená až mahagónová. Piesková a zlatá nie je prípustná, takisto ako ani biele znakovanie. Ruby cavalier je veľmi temperamentný. Black and tan: -je to kovovo lesklá, čierna s výrazným ohnivým pálením nad očami, na lícach, zadnej strane labiek a pod chvostom. Čierna farba je aj na chrbte ňucháča a okolo očí. Papuľka je ohnivo červenej farby. Pálenie na zadných nohách pokračuje až k slabinám. Neprípustný je celočierny psík bez pálenia. Strata niektorého červeného znaku či malé biele znakovanie nie je ale prekážkou pre chovnosť psa.

Povaha
Cavalier King Charles španiel má milú, vyrovnanú povahu. Je to veselý psík, vždy dobre naladený a krútiaci chvostom. Je príjemný, milý, veľmi hravý a športovo založený. Inak veľmi prispôsobivý, nikdy nie je agresívny. Je to veľmi tvárne plemeno.

Spoločenská charakteristika
Cavalier King Charles španiel je pes, vhodný do rodín s deťmi nakoľko je veľmi ovládateľný. Je vhodný samozrejme i pre osamelých či starších ľudí, ktorým sa dokonale prispôsobí. Dobre sa znáša s ostatnými psami. Je veľmi spoločenský, pri správnej výchove nemá žiadny problém s inými domácimi zvieratami.

Vzťah k deťom
Cavalier King Charles španiel si veľmi dobre rozumie s deťmi, má s nimi trpezlivosť a veľmi rád sa zúčastňuje ich hier. Deti by však mali pri styku so psom dodržiavať určité pravidlá a rešpektovať ho.

Výchova
Tento pes je pomerne ľahko vychovateľný, jeho výchovu zvládne aj začiatočník. Rýchlo a rád sa učí, a pri správnej výchove vyrastá v príjemného a poslušného psa. Je to inteligentný pes, ktorý väčšinou veľmi rýchlo pochopí, čo od neho jeho pán požaduje.

One Comment on “CAVALIER KING CHARLES ŠPANIEL”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.