Andulky žijúce vo voľnej prírode dokážu inštinktívne vyhľadávať potravu, v ktorej sa nachádzajú optimálne množstva stavebných látok a živín potrebných pre riadny priebeh fyziologických funkcií v ich organizme. Vtáky chované v zajatí sú v plnej miere odkázané na starostlivosť chovateľa, ktorý im musí poskytnúť plnohodnotnú výživu, pretože bez nej chov nemôže prosperovať. Potravou musíme dodať organizmu bielkoviny, cukry, tuky, organické kyseliny, minerálne látky, vodu a určité množstvo biologicky účinných látok.
Príjem vody je pre živý organizmus nevyhnutný, pretože látkový metabolizmus je viazaný na vodu. Obsah vody v krmivách je rozdielny, krmivo, ktoré obsahuje veľa vody, má málo sušiny a teda aj málo živín. Keď je organizmus dlhšie bez vody, má to za následok ťažké poruchy látkovej premeny. Sušina obsahuje prevažne organické živiny a minerálne látky, v menšom množstve vitamíny, glykozidy a éterické oleje.
автошины и диски купить в Минске
Bielkoviny patria medzi najvýznamnejšie dusíkaté zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v krmivách. Ich základnými stavebnými zložkami sú aminokyseliny nepostrádateľné pre živý organizmus. Niektoré aminokyseliny je organizmus schopný sám syntetizovať pomocou enzýmových systémov, iné, tzv. esenciálne aminokyseliny, sa musia do organizmu dodať vhodným krmivom.
Tuky patria popri voskoch, živiciach, lecitínoch, karoténoidoch, atď. do skupiny lipidov. Pre vysoký obsah energie sa môžu pri prebytku ukladať v tele ako energetická zásoba. Preto podávanie krmiva, ktoré obsahuje veľké množstvo tukov, nepriaznivo vplýva na celkový zdravotný stav vtáka ( sterilita, neschopnosť znášať vajíčka, metabolické poruchy a pod. )
Cukry sú nielen hlavným energetickým zdrojom v živočíšnom organizme, ale aj nepostrádateľnou súčasťou mnohých enzýmov, bielkovín, nukleových kyselín i podporných štruktúr.
Minerálne látky sa zúčastňujú na dôležitých procesoch látkového metabolizmu. Optimálny prísun týchto látok potrebuje organizmus predovšetkým v období rastu pre zdravý vývin kostry, pri znáške vajec, v období pŕchnutia peria a pre ďalšie fyziologické procesy. Pretože každý prvok má v organizme dôležitú úlohu, treba jednotlivé prvky dodať do organizmu v optimálnom množstve a v správnom vzájomnom pomere.
Vápnik je spolu s fosforom dôležitý pri tvorbe kostí. Ovplyvňuje dráždivosť svalov i prenos nervových vzruchov. Jeho resorpciu podporuje vitamín D.
Chlór sa nachádza v obličkách, v koži, svaloch, pečeni i v žalúdočnej šťave.
Sodík sa spolu s draslíkom zúčastňuje na prenose nervových vzruchov, na činnosti srdca, je nevyhnutný pre optimálny rast organizmu. Nadmerný prísun sodíka vo forme kuchynskej soli vyvoláva poruchy obličiek, ba až uhynutie.
Draslík spolu so sodíkom zabezpečuje prenos a vyvolanie nervových podráždení.
Železo sa vyskytuje v telových bunkách a v červenom krvnom farbive hemoglobíne.
Meď sa nachádza v červených krvinkách, krvnej plazme a v pečeni. Má význam pri raste, tvorbe krvi a pri rozmnožovaní.
Vitamíny sú látky, ktoré sa zúčastňujú na premene látok a energie. Do organizmu sa dostávajú v hotovej forme alebo ako provitamíny. Pri nedostatku alebo nadbytku vitamínov vznikajú špecifické symptómy, ktoré majú pre organizmus vážne následky. Vitamíny sa dnes vyrábajú aj synteticky vo forme vitamínových koncentrátov.