VAŠE AKVÁRIUM

Záujem o ryby sa delí do dvoch hlavných prúdov – jedni vidia predovšetkým výživnú hodnotu rýb, druhí ozdobnú. Chov rýb sa začal, keď sa prišlo na myšlienku uskladniť živú potravu. To sa stalo najprv v rybníkoch alebo v hradných priekopách. Starí Egypťania boli možno prvými akvaristami, pretože stavali väčšie sklenené nádrže so studenovodnými rybami pre dekoráciu. Dnešná akvaristika má však svojich predchodcov na ďalekom východe. Už za dynastie Sung ( 970 – 1278 nl. ) sa chovali zlaté rybky a vyšľachtili sa rôzne farebné odtiene. Čínsky zvyk, chovať ryby v keramických alebo sklenených nádobách, sa rozšíril v 16. storočí do Európy. Pokroky vedy v 19. storočí umožnili zriaďovať verejné akváriá. Koncom minulého storočia vznikli v USA prvé spolky akvaristov a prvé tropické akváriá. V porovnaní s dneškom to samozrejme boli primitívni predchodcovia. Napríklad na zohrievanie vody horeli pod nádržou olejové lampy alebo plynové horáky. Začiatkom tohto storočia umožnila elektrická energia ľahko a bez nebezpečenstva udržiavať konštantnú teplotu vody. S vyšším technickým štandardom sa ďalej rozšíril záujem o akváriá. V tridsiatych rokoch vznikli v celej Európe spolky akvaristov a koncom štyridsiatych rokov sa konala prvá výstava rýb.

AKVÁRIUM AKO HOBBY

Každý môže chovať ryby, hoci aj v malom byte. Akváriá sú vhodné najmä pre veľké nájomné domy, pretože v nich je chovanie iných domácich zvierat nepraktické, obtiažne alebo zakázané. K tomu sa pridružuje ďalší rad výhod – ryby nepotrebujú výchovu alebo drezúru, neznečisťujú byt púšťaním chlpov alebo pier, nemôžu ujsť, ba ani existovať mimo svojho životného prostredia a nespôsobujú hluk. Potrebujeme iba miesto pre akvárium, ktoré je napr. 60 cm dlhé a 30 cm široké a nejaké miesto pre údržbu. Starostlivosť o akvárium nevyžaduje mnoho času, pretože rutinné práce ako kŕmenie trvajú každý deň iba niekoľko minút. Raz za týždeň mu treba venovať asi hodinu naviac. Nevyžadujú sa žiadne zvláštne schopnosti. Kto vie vymeniť elektrickú poistku, je už dostatočne kvalifikovaný. Všetky technické pomôcky pre chov rýb sú absolútne spoľahlivé. Prv než sa dostanú na trh, musia vyhovovať platným bezpečnostným predpisom a sú podľa nich aj preskúšané.

STOJÍ AKVÁRIUM KOPU PEŇAZÍ?

Náklady na akvárium možno rozdeliť na dve časti. Prvú časť tvoria počiatočné investície, druhá časť pozostáva z nákladov na bežnú prevádzku a údržbu. Čo sa týka počiatočných investícií, jediný rozdiel medzi studeno a teplovodným akváriom je v kúrení, čo robí asi 15% celkových nákladov. Drahšie je tropické morské akvárium, pretože ryby v ňom sú omnoho drahšie ako sladkovodné ryby. Medzi sladkovodnými rybami nie sú veľké cenové rozdiely, nech už ide o teplovodné či studenovodné ryby. Sú tri príčiny vysokých nákladov na tropické morské ryby – náklady na leteckú dopravu, ťažkosti pri ich chytaní a chovaní, ich zriedkavosť, pretože sa pre obchod nechovajú ako sladkovodné ryby. K tomu treba prirátať niektoré dodatkové náklady pri zariaďovaní morského akvária. Koralový piesok je drahší než obyčajný akváriový štrk. Tiež kúsky koralového útesu sú drahšie ako zelené rastliny, ale už tu by sme prosili čitateľa o to, aby nekupoval nadbytočné kusy koralov, aby sme zabránili ich devastovaniu. Konečne si musíme kúpiť umelú zmes morskej soli, lebo ak by sme aj mali prístup k prirodzenej morskej vode je nebezpečenstvo neviditeľného znečistenia príliš veľké. V protiklade k tomu si možno zostaviť studenovodné akvárium s morskými živočíchmi oveľa lacnejšie. Ak už sú akvárium a jeho prví obyvatelia raz zaplatené, potom už sú bežné náklady celkom znesiteľné, dokonca aj s tropickými živočíchmi. Vhodnou izoláciou je možné úsporne udržiavať správnu teplotu vody. Pre úsporu energie sa môže na noc osvetlenie aj vypnúť. Hoci vzduchové čerpadlá a filtre musia byť stále v chode – majú len malú spotrebu. Pri krmive možno tiež sporiť, pokiaľ si sami zbierame živé krmivo alebo si ho dochováme, resp. pokiaľ používame kuchynské zvyšky ako doplnkovú výživu pre ryby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.