Čivava

História:

Čivava je považovaná za najmenšieho čistokrvného psa na svete. Svojim menom nesie názov najväčšieho štátu Mexika – Chihuahua. Predpokladá sa, že títo malí psíci žili v dávnych dobách divočine a boli obdivovaní už Aztékmi. Až v 9. storočia v čase toltéckej civilizácie boli domestifikovaní a šírení miestnymi obyvateľmi. Predstaviteľ tohto malého psíka – hračky, nazvaný Techichi, ktorý žil v meste Tula, slúžil ako vzor ku zdobeniu miestnej mestskej architektúry. Obrazom zo sošiek sú dnešné Čivava veľmi podobné. V Európe získala čivava obľubu najmä vďaka talianskej speváčke Adelaine Patti, ktorej v roku 1890 prezident Mexika venoval tohto malého psíka, ukrytého v kytici kvetov.

Charakteristika:

Čivava je drobučký psík kompaktného tela. Dôležitým znakom je lebka v tvare jablka a dlhší chvost, nesený veľmi vysoko, buď zakrivený alebo stočený do polkruhu, s končekom smerujúcim k bedrám. Dĺžka tela mierne presahuje jeho výšku v kohútiku. Avšak je, obzvlášť u psov, požadovaný tvar tela do štvorca. U súk je však z dôvodu funkcie reprodukcie mierne dlhší tvar tela povolený.
Čivava má okrúhlu lebku, v tvare jablka, čo je pre toto plemeno charakteristickým znakom (preferuje sa bez lupienkov, hoci malý lupínek na hlave je povolený). Oči sú veľké, veľmi výrazné ale nevyčnievajú preferovanú sú tmavo sfarbené. Svetlé oči sú prípustné, nie však požadované. Uši má veľké, vzpriamené, široko otvorené, pri koreni široké, postupne sa zužujú k ich mierne okrúhlemu konci. V stave odpočinku sú naklonené do uhla 45 stupňov. U dlhosrstej čivavy je prítomnosť bohatého “goliera” okolo krku vysoko žiadaná. Telo má kompaktné, dobre stavané, s len mierne značeným kohútikom. Držanie chvosta je dôležitým znakom plemena. Jeho osrstenie závisí na druhu plemena, je však vždy v súlade so srsťou na tele. Srsť u dlhosrstej čivavy vytvára na chvoste krásny “chochol”. Štýlom chôdze je čivava aktívna, kroky má dlhé a pružné, s dobrým dosahom. Z pohľadu zozadu by sa mali zadné nohy pohybovať navzájom jedna k druhej takmer rovnobežne. Pohyb je však vždy voľný a pružný, so vzpriamenou hlavou, bez viditeľného úsilia. Existujú dva typy plemena – krátkosrstá a dlhosrstá čivava. Pre čivavu je potrebné zabezpečiť ochranu pred zimou. Riziko príchodu šteniat na svet si môže vyžadovať nutnosť použitia cisárskeho rezu.

Povaha:

Čivava je rýchly, veľmi odvážny, živý a pohotový pes. Je veľmi oddaná svojím chovateľom, napriek tomu však nadmieru smelá. Má rada spoločnosti psov i ľudí. Ak ju dráždite, môže vás pokúsať. V základe je však čivava nádherným spoločníkom a nenahraditeľným priateľom pre milovníkov maličkých psov. Dá sa povedať, že je závislá od majiteľa, takže je dobré umiestniť jej pelech blízko vašej postele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.