ČO TREBA VEDIEŤ PREDTÝM, NEŽ SI ZAOBSTARÁTE PSA?

Pes dnes žije nielen v takmer každom dome na vidieku, ale stále viac aj v mestských bytoch. Je potrebné si uvedomiť, že sa s ním dá žiť dvomi spôsobmi – so psom, alebo vedľa psa. To je zásadný rozdiel v prístupe k chovu psa. Z toho potom vyplýva, za akým účelom si zviera kupujeme a kde pes bude.

S príchodom psa do domácnosti sa značne zmení spôsob nášho života. Pri výbere plemena musíme zvážiť, ako bude pes veľký v dospelosti, a tiež vlastnosti, pre ktoré bolo určité plemeno šľachtené. Musíme si uvedomiť jeho každodennú potrebu pohybu spojeného s venčením, ktoré nezávisí od počasia, ročného obdobia ani na našej momentálnej časovej tiesni. Časom sa môžu v našom živote zmeniť okolnosti, životné spôsoby, ale pes so svojimi potrebami zostane.

Pes nie je vec, ktorú možno vymeniť alebo vrátiť, nemožno ho odložiť ani vypnúť. Je potrebné počítať s tým, že musí mať svoje miesto nielen v byte, ale aj v rodinnom rozpočte. Finančná stránka nie je zanedbateľná, predstavuje zhruba spotrebu člena rodiny. Nie, nejde len o potravu. Psovi neplatíme spravidla žiadne nemocenské poistenie a v priebehu života môžu prísť výdavky súvisiace s liečbou alebo špeciálnou diétou.

Bežným prejavom psa je štekanie. To sa nemusí páčiť susedom, najmä v noci v našej neprítomnosti.

Pes si môže obľúbiť celú rodinu, ale tiež má právo mať k niekomu nesympatie, a môže to byť aj náš dobrý priateľ. Súvisí to s prirodzenou výchovou, s tou musíme začať včas a musíme mať aspoň základné znalosti.

Pes tiež najmenej dvakrát ročne pĺzne, nie je výnimkou, že psi chované v bytoch pĺznu celoročne. Pokiaľ ide o zdravotné hľadisko, názor že psy sú často nosičmi chorôb alebo príčinou alergií, nie je tak aktuálny ako sa v mnohých prípadoch uvádza.

Zdá sa že chov psa má mnoho záporov. Pes nám však ponúka omnoho viac. Partnerstvo so psom je celoživotné a určite stojí za to sa preň rozhodnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.