PES ROBOTNÍK

Počas storočí sa človek naučil využívať psov mnohorakými spôsobmi, ako strážcov, poľovníkov, pomocníkov v boji, pozorovateľov, deratizátorov, ťažné zvieratá, ohrievače na nohy, aj na kožušiny a mäso. Najdôležitejšie je však využitie psov ako dobrých spoločníkov ľudí.

Zaujímavé je, ako sa využívali psy v odlišných častiach sveta, a to podľa miestnych potrieb. V Belgicku, Holandsku, Nemecku a Švajčiarsku ešte celkom donedávna psy ťahali dvojkolesové vozíky. Pôvodní obyvatelia Austrálie sa za chladných nocí zahrievali tak, že spali s dingami v náručí, a ich ženy, ak práve nenosili na chrbt malé deti, “obliekali” si psov na spôsob ľadvinového pásu. Aztékovia, okrem toho, že zo psej srsti vyrábali odev, vykrmovali a jedli hladkosrstých neštekajúcich psov.

Psy sa kedysi využívali aj na zber najmagickejšej rastliny – mandragory, Mandragora bola vytúženým zdrojom liečivých látok a afrodiziakom. Primitívni ľudia verili, že ak vytiahnu zo zeme túto rastlinu ktorej, rozpoltený koreň pripomínal svojim vzhľadom človiečika, postihne ich nešťastie. Pripevnili rastlinu o psa a psa popohnali (vytiahnutie koreňa bolo údajne sprevádzan hrozným výkrikom), veriac, že nešťastie padne na neho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.