KOMU ODPORÚČAME CHOVAŤ PSA? A NAČO TREBA PAMÄTAŤ PRED KÚPOU?

KOMU ODPORÚČAME CHOVAŤ PSA?

1. Kto cíti v sebe lásku k zvieratám a chce ju mať opätovanú.

Nijaké iné zviera nie je schopné tak opätovať lásku ako pes. Presne cíti,  ako sme mu naklonení a opätuje nám to vernosťou, prítulnosťou, ale aj obetovaním vlastného života.

2. Kto chce mať rodinu, byt,  dom a dvor chránený.

My, pán a jeho rodina, sme jeho svorkou, byt, dom a záhrada alebo dvor sú jeho výsostným územím. Všetko toto stráži a bráni. Cvičený strážny pes zadrží každého votrelca, domáci pes ho aspoň odoženie a malý pes nás svojím zlostným štekotom upozorní alebo varuje.

3. Komu lekár odporúča alebo predpíše pohyb, čerstvý vzduch, malé alebo dlhé prechádzky.

Lekár nám často dáva dobré rady, ktoré síce počúvame, ale sa nimi neriadime. Býva to predovšetkým hojný pohyb na čerstvom vzduchu. Čo sa nepodarí lekárovi, dosiahne pes. Potom sme totiž nútení ísť na prechádzku kvôli psovi. Tieto prechádzky ni sú nikdy nudné, lebo náš priateľ nás poháňa a stavia nás stále pred nové úlohy.

4. Kto chce mať aj v tichých chvíľach pri sebe živého priateľa.

Nijaké iné zviera neprilipne k človeku tak ako pes. Ak sme s ním vnútorne spätí, vycíti naše citové pohnútky a zdieľa s nami radosť i žiaľ.

5. Staršiemu manželskému páru, ktorého deti sa už osamostatnili, môže byť pes mimoriadne dobrým domácim priateľom.

Pes chce, aby sa oňho matersky starali a rozmaznávali ho. Súčasne ho však treba rozvážne a vytrvale vychovávať. Vyžaduje to námahu a prácu, ale pes všetko oplatí láskou, vernosťou a prítulnosťou.

NAČO TREBA PAMÄTAŤ PRED KÚPOU?

1. Účel a následky kúpy psa si musíme vopred uvážiť.

Chov psa musíme prispôsobiť daným pomerom. Domáce a spoločenské psy sú zväčša nenáročné. Strážne a služobné psy vyžadujú pevné vedenie a pravidelné zamestnanie.

2. Záhrada pri spoločnom dome, často bez oplotenia, nie je vhodná pre výbeh psa.

Kôpky na zeleninových záhonoch, detských ihriskách, trávnikoch a chodníkoch vyvolávajú nepríjemnosti a hádky medzi spolunájomníkmi.

3. Štekanie a hluk niektorí ľudia ťažko znášajú.

Na veľkom pozemku alebo na dedine môže pes voľne štekotom pozdraviť poštára alebo iných hostí. Včas ohlasuje prichádzajúcich, a tak vlastne nahrádza zvonček. V panelákoch je však iná situácia. Tu často hlučné štekanie zazlievajú nervózny susedia.

4. Veľkosť bytu a veľkosť psa musí byť v súlade.

V malých alebo nábytkom preplnených miestnostiach veľký pes vždy a všade zavadzia. Cíti sa utrápený a stiesnený a nechtiac rozčuľuje. Heslo znie ,,Radšej trochu menší ako príliš veľký”. Je veľa plemien psov, ktoré si aj v najmenšom byte nájdu svoj kútik.

5. Každému psovi musíme denne umožniť voľný pohyb.

Množstvo pohybu záleží na veľkosti a plemene psa.

6. Výdavky s kúpou sa odpíšu prvý deň a treba uvažovať o bežných výdavkoch.

Sú to daň za psa, denné výdavky na kŕmenie, výdavky za strihanie a úpravu, návštevy u zverolekára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.